Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE110C
Part No.:
1.5KE110C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE110C.pdf
Description:
1500W, 110V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE110C Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
89.2V
Voltage - Breakdown (Min):
99V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
158V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)