Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE110CA
Part No.:
1.5KE110CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE110CA.pdf
Description:
TVS 1500W 110.5V 5% BIDIR DO-201
Comments
1.5KE110CA Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
94V
Voltage - Breakdown (Min):
105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)