Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE120C
Part No.:
1.5KE120C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5KE120C.pdf
Description:
1500W, 120V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE120C Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
97.2V
Voltage - Breakdown (Min):
108V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
173V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)