Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE130C
Part No.:
1.5KE130C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE130C.pdf
Description:
1500W, 130V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE130C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
105V
Voltage - Breakdown (Min):
117V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
187V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)