Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE13CA
Part No.:
1.5KE13CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5KE13CA.pdf
Description:
TVS 1500W 13.1V 5% BIDIR DO-201
Comments
1.5KE13CA Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11.1V
Voltage - Breakdown (Min):
12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)