Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE180C
Part No.:
1.5KE180C
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE180C.pdf
Description:
1500W, 180V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5KE180C Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
146V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
258V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)