Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE180CA
Part No.:
1.5KE180CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE180CA.pdf
Description:
TVS 1500W 180V 5% BIDIR DO-201
Comments
1.5KE180CA Specifications
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)