Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE33CA A0G
Part No.:
1.5KE33CA A0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE33CA A0G.pdf
Description:
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO201
Comments
1.5KE33CA A0G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28.2V
Voltage - Breakdown (Min):
31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)