Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE350A
Part No.:
1.5KE350A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE350A.pdf
Description:
TVS 1500W 350.5V 5% UNIDIR DO-20
Comments
1.5KE350A Specifications
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)