STMicroelectronics 1.5KE440CARL
Part No.:
1.5KE440CARL
Manufacturer:
STMicroelectronics
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Aetrix1.5KE440CARL.pdf
Description:
TVS DIODE 376VWM 776VC DO201
Comments
1.5KE440CARL Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
1.5KE, TRANSIL™
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
376V
Voltage - Breakdown (Min):
418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
776V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
180pF @ 1MHz