Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE6.8CA
Part No.:
1.5KE6.8CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5KE6.8CA.pdf
Description:
TVS 1500W 6.8V 5% BIDIR DO-201
Comments
1.5KE6.8CA Specifications
Manufacturer:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)