Taiwan Semiconductor Corporation 1.5SMC6.8CAH
Part No.:
1.5SMC6.8CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5SMC6.8CAH.pdf
Description:
1500W, 6.8V, 5%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5SMC6.8CAH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.46V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)