Taiwan Semiconductor Corporation 1.5SMC7.5CAH
Part No.:
1.5SMC7.5CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5SMC7.5CAH.pdf
Description:
1500W, 7.5V, 5%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5SMC7.5CAH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.4V
Voltage - Breakdown (Min):
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
139A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)