Taiwan Semiconductor Corporation 1.5SMC8.2CH
Part No.:
1.5SMC8.2CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5SMC8.2CH.pdf
Description:
1500W, 8.2V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5SMC8.2CH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.63V
Voltage - Breakdown (Min):
7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
126A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)