Taiwan Semiconductor Corporation 1.5SMC9.1CAH
Part No.:
1.5SMC9.1CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5SMC9.1CAH.pdf
Description:
1500W, 9.1V, 5%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5SMC9.1CAH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.78V
Voltage - Breakdown (Min):
8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
117A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)