Taiwan Semiconductor Corporation 1.5SMC9.1CH
Part No.:
1.5SMC9.1CH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Aetrix1.5SMC9.1CH.pdf
Description:
1500W, 9.1V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Comments
1.5SMC9.1CH Specifications
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.37V
Voltage - Breakdown (Min):
8.19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
114A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)