onsemi 1SMA16CAT3
Part No.:
1SMA16CAT3
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Aetrix1SMA16CAT3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA
Comments
1SMA16CAT3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.4A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
375pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)