onsemi 1SMB33CAT3
Part No.:
1SMB33CAT3
Manufacturer:
onsemi
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Aetrix1SMB33CAT3.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Comments
1SMB33CAT3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
265pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)