onsemi 1SMB54CAT3
Part No.:
1SMB54CAT3
Manufacturer:
onsemi
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Aetrix1SMB54CAT3.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Comments
1SMB54CAT3 Specifications
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
170pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)