Taiwan Semiconductor Corporation 1V5KE9V1CA
Part No.:
1V5KE9V1CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Aetrix1V5KE9V1CA.pdf
Description:
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO201AD
Comments
1V5KE9V1CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.78V
Voltage - Breakdown (Min):
8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
112A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)