Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOZ8202CI-12
Part No.:
AOZ8202CI-12
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AetrixAOZ8202CI-12.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23A-3
Comments
AOZ8202CI-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
15V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
125W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
62pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)