Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOZ8310DI-36
Part No.:
AOZ8310DI-36
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
2-UDFN
Datasheet:
AetrixAOZ8310DI-36.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 77VC 2DFN
Comments
AOZ8310DI-36 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
2-UDFN
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
37V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
USB
Capacitance @ Frequency:
130pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)