Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-128BH
Part No.:
BZW06-128BH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixBZW06-128BH.pdf
Description:
600W, 150V, -%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
BZW06-128BH Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
BZW06
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
128V
Voltage - Breakdown (Min):
143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
207V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)