Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-154B
Part No.:
BZW06-154B
Datasheet:
AetrixBZW06-154B.pdf
Description:
TVS DIODE 154VWM 317VC DO204AC
Comments
BZW06-154B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
317V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)