Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-154BH
Part No.:
BZW06-154BH
Datasheet:
AetrixBZW06-154BH.pdf
Description:
600W, 180V, -%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
BZW06-154BH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)