Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-171B
Part No.:
BZW06-171B
Datasheet:
AetrixBZW06-171B.pdf
Description:
TVS DIODE 171VWM 353VC DO204AC
Comments
BZW06-171B Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
353V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)