Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-171BH
Part No.:
BZW06-171BH
Datasheet:
AetrixBZW06-171BH.pdf
Description:
600W, 200V, -%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
BZW06-171BH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)