Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-188BH
Part No.:
BZW06-188BH
Datasheet:
AetrixBZW06-188BH.pdf
Description:
600W, 220V, -%, BIDIRECTIONAL, T
Comments
BZW06-188BH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)