Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-213
Part No.:
BZW06-213
Datasheet:
AetrixBZW06-213.pdf
Description:
TVS DIODE 213VWM 442VC DO204AC
Comments
BZW06-213 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
213V
Voltage - Breakdown (Min):
237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
442V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)