Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-213H
Part No.:
BZW06-213H
Datasheet:
AetrixBZW06-213H.pdf
Description:
600W, 250V, -%, UNIDIRECTIONAL,
Comments
BZW06-213H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
213V
Voltage - Breakdown (Min):
237V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
344V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)