Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-256
Part No.:
BZW06-256
Datasheet:
AetrixBZW06-256.pdf
Description:
TVS DIODE 256VWM 529VC DO204AC
Comments
BZW06-256 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
529V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)