Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-273
Part No.:
BZW06-273
Datasheet:
AetrixBZW06-273.pdf
Description:
TVS DIODE 273VWM 564VC DO204AC
Comments
BZW06-273 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
273V
Voltage - Breakdown (Min):
304V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
564V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)