Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-273H
Part No.:
BZW06-273H
Datasheet:
AetrixBZW06-273H.pdf
Description:
600W, 320V, -%, UNIDIRECTIONAL,
Comments
BZW06-273H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
273V
Voltage - Breakdown (Min):
304V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
438V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)