Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-299
Part No.:
BZW06-299
Datasheet:
AetrixBZW06-299.pdf
Description:
TVS DIODE 299VWM 618VC DO204AC
Comments
BZW06-299 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
299V
Voltage - Breakdown (Min):
332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
618V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)