Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-299H
Part No.:
BZW06-299H
Datasheet:
AetrixBZW06-299H.pdf
Description:
600W, 350V, -%, UNIDIRECTIONAL,
Comments
BZW06-299H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
299V
Voltage - Breakdown (Min):
332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)