Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-342
Part No.:
BZW06-342
Datasheet:
AetrixBZW06-342.pdf
Description:
TVS DIODE 342VWM 706VC DO204AC
Comments
BZW06-342 Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
706V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.7A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)