Taiwan Semiconductor Corporation BZW06-376H
Part No.:
BZW06-376H
Datasheet:
AetrixBZW06-376H.pdf
Description:
600W, 440V, -%, UNIDIRECTIONAL,
Comments
BZW06-376H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
376V
Voltage - Breakdown (Min):
418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
603V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)