Diodes Incorporated D20V0S1U2LP1610Q-7
Part No.:
D20V0S1U2LP1610Q-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
0603 (1610 Metric)
Datasheet:
AetrixD20V0S1U2LP1610Q-7.pdf
Description:
SURGE PROTECTION PP U-DFN1610-2
Comments
D20V0S1U2LP1610Q-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
0603 (1610 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
37A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
242pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)