Diodes Incorporated DFLT20AQ-7
Part No.:
DFLT20AQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
AetrixDFLT20AQ-7.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PDI
Comments
DFLT20AQ-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
POWERDI®123
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.94A
Power - Peak Pulse:
225W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)