Diodes Incorporated DLP3V3DTZ-7
Part No.:
DLP3V3DTZ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AetrixDLP3V3DTZ-7.pdf
Description:
TVS DIODE 3.3V 9.3V 9.666V SOT23
Comments
DLP3V3DTZ-7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
4.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
9.3V, 9.666V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A, 15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
372W, 145W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)