STMicroelectronics DSL02-010SC5
Part No.:
DSL02-010SC5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AetrixDSL02-010SC5.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 24VC SOT23-5L
Comments
DSL02-010SC5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Series:
DSL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)