STMicroelectronics DSL04-010SC6
Part No.:
DSL04-010SC6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
AetrixDSL04-010SC6.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 27VC SOT23-6
Comments
DSL04-010SC6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15A
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
3pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)