STMicroelectronics ESDA17SC6
Part No.:
ESDA17SC6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
AetrixESDA17SC6.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM SOT23-6
Comments
ESDA17SC6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
ESDA, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
4
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
17V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)