STMicroelectronics LNBTVS4-220S
Part No.:
LNBTVS4-220S
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AetrixLNBTVS4-220S.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 35VC SMC
Comments
LNBTVS4-220S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
LNBTVS, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
334A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
22500W (22.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)