Taiwan Semiconductor Corporation P4KE400A
Part No.:
P4KE400A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
AetrixP4KE400A.pdf
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Comments
P4KE400A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
P4KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
760mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)