Taiwan Semiconductor Corporation P6KE100H
Part No.:
P6KE100H
Datasheet:
AetrixP6KE100H.pdf
Description:
600W, 100V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE100H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
81V
Voltage - Breakdown (Min):
90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
144V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)