Taiwan Semiconductor Corporation P6KE10CH
Part No.:
P6KE10CH
Datasheet:
AetrixP6KE10CH.pdf
Description:
600W, 10V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE10CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.1V
Voltage - Breakdown (Min):
9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
42A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)