Taiwan Semiconductor Corporation P6KE110CH
Part No.:
P6KE110CH
Datasheet:
AetrixP6KE110CH.pdf
Description:
600W, 110V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE110CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
89.2V
Voltage - Breakdown (Min):
99V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
158V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)