Taiwan Semiconductor Corporation P6KE11CH
Part No.:
P6KE11CH
Datasheet:
AetrixP6KE11CH.pdf
Description:
600W, 11V, BIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE11CH Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.92V
Voltage - Breakdown (Min):
9.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)