Taiwan Semiconductor Corporation P6KE120H
Part No.:
P6KE120H
Datasheet:
AetrixP6KE120H.pdf
Description:
600W, 120V, UNIDIRECTIONAL, TVS
Comments
P6KE120H Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
97.2V
Voltage - Breakdown (Min):
108V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
173V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)